2024. november 6., szerda

Interjú a Pitypang kiadó szerzőjével Erős Mártival

Most elindítok egy interjúsorozatot, amelyben olyan írókkal fogok beszélgetni, akik a Pitypang kiadó égisze alatt adták ki első vagy x-edik kötetüket. Számomra hatalmas megtiszteltetés az, hogy új szerzőket ismerhetek meg és ezáltal nektek is be tudom őket mutatni. Lehet sokatoknak egy-egy író neve már ismerős lesz, már csak onnan is, hogy láttátok, hogy megjelenik a könyve.

Első ilyen személy, akit kifaggatok Erős Márti lesz, akinek a napokban jelent meg a második kötete, ha jól értesült vagyok, ami egy krimiregény.

Szóval kezdjük is.

Először is szeretném megköszönni neked azt, hogy elfogadtad a felkérésemet az interjúra.


Első kérdésem az lenne hozzád, hogy Te mint olvasó vagy mint író mikor csöppentél bele az irodalom világába? Mi volt az az írás, ami nagy hatással volt rád és elindított ezen az úton?

Márti: Az irodalom elég korán megtalált, amikor édesanyám beiratott a helyi könyvtárba még gyerekként. Ráadásul a pápai könyvtár akkor még egy régi kastélyban működött így márcsak a hangulata miatt is imádtam odajárni. Az első, ami betalált az egyértelműen Rowling Harry Potter sorozata. Tudom közhelyes, de nekem a gyerekkoromat jelenti. :) Illetve természetesen a felnőtt életre is van benne bőven tanulság. Az írást szintén gyerekkorban kezdtem, imádtam a magyar órákat, főleg a fogalmazás részét.

Ha jól tudom, neked nem ez az első megírt regényed. Hanem már jelent meg egy könyved, ami egy ifjúsági romantikus regény. Erről majd kicsit később kikérdezlek. :) Most az lenne a kérdésem, hogy hogyan találtál rá a Pitypang kiadóra?
 
Márti: Így van, jól értesült vagy, valóban nem ez az első megjelent regényem, bár az első nyomtatott kiadásban megjelenő igen. :) Anettre és a Pitypang Kiadóra egy barátunkon keresztül találtam rá és ennek nagyon örültem. Számomra ez az előzetes ismeretség plusz bizalmat adott a közös munkához. Anett elkérte a történet szinopszisát és kiadásra érdemesnek találta.

 Minden író mumusa valahol maga a marketing, hogy vigyék a könyvét. Így hogy már kicsit tudod miről van szó, számodra mennyire nehéz ez a marketing rész?
 
Márti: A marketing feladatok az elején nehézséget jelentettek, amíg meg nem tanultam kezelni a megfelelő platformokat és az ehhez kapcsolódó időmenedzsmentet. Most már azt hiszem tudatosan osztom meg a tartalmaimat és próbálok annyi időt szánni a létrehozásukra amennyi ténylegesen kell. Se többet se kevesebbet. Nem az én asztalom a marketing, de ez egy szükséges dolog, ha azt szeretnénk, hogy az olvasók könnyebben megtaláljanak. És hát ez a cél. A visszajelzéseik nagyon fontosak számomra.

Honnan jött az ötlet, hogy ifjúsági regényt írj? Mennyire volt számodra ez nagy kihívás?

Márti: Gimi alatt színjátszó voltam egy Társulatnál. A színház világa nagy hatással volt rám. Muszáj volt írnom róla. Hogyan készül egy előadás, mi történik a színpadon valójában és mi a színfalak mögött. Mivel a részese voltam egy ilyen társaságnak ezért nem volt nagy kihívás az írás. Általában a szívemhez közel álló témák, világok adják a történetek magját.

És akkor most térjünk rá a Kalliopé című ifjúsági romantikus történetedre. Ő az első könyves gyermeked is ezáltal. Bár e-könyvként jelent meg, akkor is kíváncsi vagyok rá, hogy 2022-ben ennek a regénynek emlékeid szerint milyen volt a fogadtatása?

Márti: Nehéz megmondani, aki olvasta az szerette és ennek örültem. Sajnos nem jutott el annyi emberhez, mint amennyihez kellett volna. Ez nagyrészt annak köszönhető, hogy e-könyvként jelent meg és az elektronikus könyveket rettenetesen nehéz marketingelni, sajnos nem is kaptam ehhez anno nagy segítséget. Tervezem megjelentetni nyomtatásban is, de hogy mikor az még kérdéses.

 Annak idején miért döntöttél úgy, hogy csak elektronikusan add ki a könyvedet?

Márti: A Kalliopé az Alexandra Kiadó Irodalmi pályázatán nyert kiadást. 364 pályázó közül választotta ki a szakmai zsűri, amire nagyon büszke vagyok és hálás is a kiadónak, hogy lehetőséget adtak a megjelenésre. A fődíj a kiadás volt, viszont csak elektronikus formában.

Egy ifjúsági romantikus regény után, számomra nagy váltásnak számít az, hogy egy felnőtteknek íródott krimi regénnyel leped meg az olvasóidat. Oké, hogy összelehet vonni a zsánereket. De Te mint író, hogyan élted meg ezt a váltást? Mennyire volt más és mennyi kihívást okozott neked?

Márti: Számomra a zsáner váltás nem jelentett kihívást, mert ahogy említettem, a szívemhez aktuálisan közel álló témákat választom. Tizenévesen a színház, fiatal felnőttként és gyógytornászként pedig az egészségügy és a kórház az, ami beszippantott. Ha a legközelebbi könyvem például egy manókról és sárkányokról szóló fantasy lenne, akkor ez alapján érdekes kérdéseket vetne fel a zsánerváltás. Hát soha ne mondd, hogy soha. :) A krimi műfaja viszont mindig is nagyon érdekelt Stephen King, Baldacci és Christie rajongóként, úgyhogy elképzelhető, hogy fogok még írni hasonló témában.

Tényleg szívből gratulálok ahhoz, hogy már a kezedben tarthatod a második könyves csodádat, a Papírpillangókat. Milyen érzés az, hogy az amit Te alkottál világ kézzel foghatóvá vált?

Márti: Köszönöm! Számomra ez egy hatalmas áttörés. Gyerekkorom óta ez volt az álmom, hogy a könyvemet kézbe foghassam és a boltok polcain láthassam. Most, hogy ez megtörtént kicsit még fel kell fogni. Az biztos, hogy mosolyogva lépek be a könyvesboltokba. Minél többen olvassák, annál élőbbnek érzem a történetet is. Fantasztikus érzés.

Mesélnél kicsit az olvasóknak arról, hogy hogyan is született meg a Papírpillangók története?

Márti: A Papírpillangók történetének alapját a kórházi munkám adta. Több mint két évig dolgoztam intenzív osztályon szoros együttműködésben az orvosokkal, ápolókkal és a többi egészségügyi dolgozóval. Váratlanul szippantott be ez a folyton változó világ, a hely, ahol az élet és halál olyan végtelenül közel áll egymáshoz és ahol végsősoron mindenki egyenlő. Amennyire távol akartam tudni magamtól, annyira közel került a szívemhez. A transzplantációs részlegen átéltek ihlették a Papírpillangók című orvosi krimimet. A science fiction vonalat pedig az adta, hogy sokat olvastam az emberi memóriával kapcsolatban. Egyszer csak jött az ötlet, márcsak össze kellett rakni egy nagy kerek egésszé.

 És íme az utolsó kérdés ebben az interjúban hozzád az lenne, hogy mit üzennél az olvasóknak? Miért vegyék a kezükbe a Papírpillangókat?

Márti: Azt üzenném az olvasóknak, hogy ha szeretik a megoldatlan bűntényeket, az emberi elme működésével foglalkozó történeteket és esetleg szeretnének mögé látni a kórházi munkának egy doktornő szemszögéből, akkor mindenképpen tegyenek egy próbát a Papírpillangókkal. :)

Köszönöm szépen, hogy válaszoltál a kérdéseimre. Remélem még lesz alkalmunk beszélgetni a későbbiekben is.

Én is köszönöm szépen a lehetőséget!

Erős Márti szerzői oldala




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Eve Red: Félelem és vágy (Félelem és vágy I.)

Eve Red: Félelem és vágy (Félelem és vágy I.) sorozatának első részéről régebben egy másik blog felületén adtam már hírt és véleményt. Most...