2024. október 9., szerda

A három grácia interjúja Bordás Róberttel


Niki: Mi az, amit a legjobban szeretsz Csehországban és miért?

Róbert: Hogy itt demokrácia van. Persze semmi sem tökéletes, de a nyugalom, egymás tiszteletben tartása, a lehetőségek, a szabad szó mind olyan fontos fogalom és jelenség, amiért ezt az országot szeretni lehet.

Angi: Milyen zsánerben szeretsz olvasni és ezek közül melyik áll hozzád a legközelebb?

Róbert: Sok szépirodalmat olvasok, azon belül is történelmi regényeket (ez talán nem meglepő 😊). De időnként szívesen fogok kézbe thrillereket, és néha egy-egy romantikus regényt is. Mindazonáltal, legközelebb hozzám a történelmi regények állnak.

Moncsi: Tudom, hogy az első regényeddel emléket emeltél édesanyád és a múltja előtt. De mit éreztél akkor, amikor a naplóit olvastad?

Róbert: Még élt édesanyám, amikor a naplóját olvastam, és szerencsére rá tudtam kérdezni pár részletre. De ő sokszor mesélt a régmúlt időkről gyerekkoromban is, és bennem ezek is megmaradtak, hát a napló tartalma nem volt teljesen meglepetés. Már akkor sejtettem, hogy hatalmas kincs került a kezembe, de valahogy még nem éreztem azt a buzdítást, hogy ebből egy irodalmi mű is lehetne. Talán azért is fogtam hozzá a napló letisztázásához, miután anyukám elment, hogy ezzel is kicsit visszahozzam. Nagyon örülök, hogy a regényt (legalábbis az angol változatot) ki tudtam adni a születésének századik évfordulójára.

Niki: Mik a 2025-ös évi terveid az irodalom szempontjából?

Róbert: Miután befejeztem az Aranyozott hazugságok folytatását az elkövetkezendő pár hónapban, a szerkesztői munkák várnak. Az angol változat kiadása 2025 áprilisára várható. Időközben, remélhetőleg még a tavasz elején, szeretném a magyar fordítást befejezni, hogy júniusra magyarul is megjelenhessen a regény. 2025 második felét a trilógia harmadik, befejező kötete írásának szeretném szentelni.

Közben elkezdtem egy a Hunyadiak korában, Magyarországon játszódó angol nyelvű történelmi regény fordítását is, amit szeretnék kiadni a kiadóvállalkozásom keretében, a tervek szerint legkésőbb 2025 tavaszán.

Angi: Mit gondolsz, hogyan lehetne a fiatal generációt rávenni az olvasásra?

Róbert: Ez egy sokrétű kérdés, és én itt csak egy oldalát fogom boncolni. Nagy bánatomra szolgál, hogy Magyarország szinte az egyetlen európai ország, ahol az e-könyvek ÁFÁ-ja ilyen magas (27%). Sok országban ez 0 (Csehország, Egyesült Királyság, Írország, Norvégia), vagy 10% alatti (szinte az összes többi EU tagállam). Egy 2022-es EU kezdeményezés lehetővé teszi, hogy a tagországok alacsony, vagy akár 0%-os ÁFA kulcsot alkalmazzanak a könyvekre – Csehország ezt rögtön ki is használta, itt már a nyomtatott könyvekre is 0% a kulcs. A fiatalok állandóan a telefonjukon vannak, és ha könnyen letölthetnének olcsó e-könyveket, ez biztosan jobban motiválná őket, hogy olvassanak.

De az idősebb generáció példamutatása sem elengedhető ebben a kérdésben. És ha a szülőknek nincs pénzük a drága könyvekre, nem tudnak a fiataloknak sem példát mutatni.

Moncsi: Továbbra is a történelmi vonalon szeretnél maradni írás terén, vagy más műfajban is kipróbálod magad?

Róbert: Jelenlegi terveim mind történelmi témákkal foglalkoznának, de ezen belül szeretnék a történelmi rejtélyek feldolgozása felé is fordulni. És nem lehetetlen, hogy a jelenben játszódó szépirodalmi témával is megjelenek egyszer.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Interjú Elena Honoria írónővel

A mostani interjú egy olyan írónővel készült, akivel egyszer már készítettem interjút, de nem ezen a blogon. Az írónőt évek óta ismerem és j...